
Lokal karrieredag: - Får opp øynene for bredden i arbeidslivet
23 bedrifter og arbeidsplasser stilte med stand og rundt 150 elever fra ungdomsskolene i kommunen, Tingvoll videregående skole, voksenopplæringen og flyktningetjenesten fikk et godt innblikk i hvilke muligheter som finnes i egen kommune.
Ny modell ved Tingvoll vgs
Årsaken til at KNN bidrar ekstra sterkt i Tingvoll nå, er fordi den videregående skolen her er foreslått nedlagt av fylkeskommunen, og næringslivet har engasjert seg sterkt for å beholde tilbudet - men gjennom en ny modell for videregående opplærlig i distriktene.
Til sammen tilbyr de nå over 50 læreplasser i Tingvollmodellen. Den er unik av flere årsaker: Yrkesfagstilbudene organiseres gjennom to dager på skolen og tre dager i bedrift, og alle mulige yrkesfag kan velges, så sant det finnes en læreplass.
I tillegg er det fortsatt mulig å gå både studiespesialisering og idrettsfag i Tingvollmodellen, pluss fagskoleutdanning i søm, redesign og tekstil - og etterhvert også andre etter- og videreutdanninger.
- Det er viktig at elevene gjøres oppmerksom på at det jobbes hardt for at det fortsatt skal være mulig å ta videregående utdanning i Tingvoll. Det er avgjørende for både næringslivet og kommunen, sier ordfører Ingrid Waagen Rimstad.
Møteplass
Gjennom oppgaver og aktiviteter måtte elevene innom alle standene, noe som bidro til gode samtaler og nyttig informasjon om både yrker, utdanningsveier og fremtidige jobbmuligheter.
– Karrieredagen er en viktig møteplass mellom skole og arbeidsliv. Særlig nå som den videregående skolen nok en gang er truet, er det viktig å koble mulig arbeidskraft mot arbeidsplassene, sier prosjektleder i KNN, Synnøve Nes.
- Vi ser at elevene får øynene opp for bredden i arbeidslivet i egen kommune, samtidig som bedriftene får vist frem behov og muligheter.
Samarbeid
Arrangementet er et samarbeid mellom næringslivet i Tingvoll, Tingvoll kommune, Tingvoll videregående skole og KNN.
Her kan du lese om karrieredagen i Aura Avis og her får du et lass med bilder.